iOS 17.4 ile App Store tek alternatif olmaktan çıkıyor!

iOS 17.4’ün gelişiyle birlikte Apple, App Store söz konusu olduğunda bloktaki yeni katı kurallara uyacak. Apple artık AB’deki iPhone’larda üçüncü taraf uygulama mağazalarını resmi olarak destekliyor; geliştiriciler ise üçüncü taraf ödeme seçenekleri sunabiliyor. Web tarayıcısı üreticilerinin artık uygulamalarını Apple’ın WebKit’ine dayandırmasına gerek yok; Apple ise NFC çipini Apple Pay ile hiçbir ilgisi olmayan kablosuz ödemelere açıyor.

Oyunun kurallarını değiştiren bu güncellemeler AB ile sınırlı olsa da, iOS 17.4’ün başka yerlerdeki kullanıcılar için de bazı şık yeni özellikleri var. Apple Podcasts artık İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca dillerinde otomatik çeviri yazılar sunuyor. Takip etmeyi kolaylaştırmak için metin sesle senkronize olarak vurgulanacak.

iOS 17.4 ile App Store tek alternatif olmaktan çıkıyor!

Başka yerlerde keyfini çıkarabileceğiniz bir sürü yeni emoji var. Bunlar arasında mantar, anka kuşu, limon, kırık zincir ve sallanan kafalar bulunuyor. Apple ayrıca 18 kişi ve vücut emojisini de güncelledi, böylece onlarla her iki yönde de yüzleşebileceksiniz.

Diğer güncellemeler pil sağlığı, Siri (desteklenen herhangi bir dilde alınan mesajları okuyabilme özelliği), çalınan cihaz koruması ve Apple Cash için sanal kart numaraları gibi özelliklerle ilgili. Arayan kimliği güncellemesi sayesinde, Apple tarafından doğrulanan iş aramalarında firmanın adını, logosunu ve departman başlığını göreceksiniz. Çok sayıda hata düzeltmesi de var.

Apple, iOS 17.4’ün yanı sıra, AB’nin Dijital Pazarlar Yasasına uyum sağlamak amacıyla App Store güncellemeleri de dahil olmak üzere aynı değişikliklerin çoğunu içeren iPadOS 17.4’ü de yayınladı. Şirketin ayrıca yakın zamanda VisionOS 1.1 (Apple Vision Pro için), macOS 14.4, watchOS 10.4 ve HomePod 17.4’ü piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x